RADY BEŽCOM

Kilometre sú iba čísla, všetko ostatné je v hlave!
Výsledok sa dostavil, až keď som zmenil proces tréningu a moje nastavenie, píše pre pkacademy.eu majster Slovenska v maratóne a víťaz svetového behu Wings for life Gabriel Švajda. 

wfl_-_photoshoot_-_gabriel_a_romci-_jakub_kovalik-001jpg__400x300_q85_crop_subsampling-2jpg


Žijeme v číselnom svete, každý naháňa čísla, percentá, peniaze, kurzy... Šéfovia chcú plniť normy, no častokrát práve pri časovej tiesni vzniká odpad alebo nekvalitný výrobok. Rovnako je to aj v športe – pozeráme sa na výsledky, čas, umiestnenia. Inak to nemáme ani pri behu –chceme lepšie umiestnenie, zdolať nové rekordy. Častokrát si to ani neuvedomujeme, ale čím rýchlejšie sa chceme zlepšiť, tým nám to ide pomalšie.

12 rokov k zlepšeniu

Poznám to sám z vlastnej skúsenosti. V roku 2004 som zabehol 10 km pod 32 minút. A na to, aby som si zlepšil čas a zabehol som osobný rekord som čakal 12 rokov. Až v roku 2016 som si tento čas dokázal zlepšiť. Behal som veľa kilometrov, naháňal som sa za každou sekundou, ale výsledok sa nedostavil. Osobne si myslím, že zmena nastala až vtedy, keď som zmenil proces tréningu a moje nastavenie.

Začal som sa na to pozerať tak, že kilometre sú iba čísla, všetko ostatne je v hlave. Presne ako minulý rok, keď som na svetovom behu Wings For Life zabehol 54 km, pričom môj cieľ bol 62 km. Nedosiahol som ho. Preto chcem tento rok zabehnúť oveľa viac, ale pristupujem k tomu už zodpovednejšie. Ak je človek pod tlakom, výsledky sa dosahujú ťažšie a preto si ten tlak už dnes nepripúšťam.

Zmena musí nastať v Tebe

Ako študent som pracoval vo firme, ktorá vyrábala žiarovky. Majster nás stále tlačil: „Rýchlo, rýchlo opraviť stroj, lebo nebude splnená norma!“ Stroj na žiarovky vyprodukoval veľa odpadkov, nepodarkov, museli sme nájsť riešenie ako to odstrániť.

Výrobný riaditeľ stopol linku a dal nám za úlohu vylepšiť stroj. Trvalo nám pár týždňov kým sme našli riešenie, no podarilo sa nám zvýšiť výrobu, pričom boli žiarovky ešte kvalitnejšie. Pointa? Niekedy je len potrebné zmeniť postoj a prístup k tréningu a lepšie výsledky sa určite dostavia.ink that, as life is action and passion, we should share the passion and action of our time at peril of being judged not to have lived at all.

https://www.pkacademy.eu/sk/blog/kilometre-su-iba-cisla-vsetko-ostatne-je-v-hlave/